Od pikli do kryształowych pająków, czyli jak stroi się choinki na świecie 0
Od pikli do kryształowych pająków, czyli jak stroi się choinki na świecie

W grudniu rodziny na całym świecie spotykają się, aby oddać się jednej z najbardziej uniwersalnych tradycji bożonarodzeniowych – dekorowaniu choinki. Łańcuchy migoczących świateł oświetlają domy świątecznym blaskiem, podczas gdy dorosłym i dzieciom udziela się ciepła, rodzinna atmosfera. Poczuj świąteczny nastrój dzięki tej liście, która ukazuje unikalne dekoracje zdobiące choinki na całym świecie.

 

Australia - ozdoby z muszli

W Australii najcieplejsze miesiące przypadają w Boże Narodzenie. Nie ma mowy o zobaczeniu śniegu. Mimo to Australijczycy nie rezygnują z tradycji, ozdabiając drzewa dekoracjami wykonanymi z muszelek. Coraz częściej choinki zastępowane są bożonarodzeniowym krzewem. Ta charakterystyczna dla antypodów roślina przybiera latem świąteczny odcień czerwieni, dzięki czemu jest idealnym elementem wystroju.

 

Brazylia - waciki

Na półkuli południowej Boże Narodzenie odbywa się również latem, co oznacza, że tylko cud może sprawić, by ulice pokryły się białą kołderką. Jednak, aby podtrzymać ducha świąt Bożego Narodzenia w upalne lato, Brazylijczycy często ozdabiają swoje drzewa wacikami, naśladującymi padający śnieg. W ostatnich latach zwyczaj ten rozprzestrzenił się na inne miejsca, które cieszą się swoim zimowym wyglądem.

 

Chiny - czerwone papierowe lampiony

Boże Narodzenie nie jest obchodzone w Chinach, mimo to nieraz choinki można zobaczyć w większych miastach, takich jak Pekin i Hongkong. Same drzewka nazywane „Drzewami Światła”, ozdabiane są drobnymi, papierowymi łańcuchami oraz lampionami w kolorze czerwonym symbolizującym szczęście oraz powodzenie.

 

Francja - jabłka

We Francji jabłka były powszechną ozdobą choinki ze względu na ich związek z Ogrodem Eden. Mimo, że tradycja ta podupadła, do dziś można zobaczyć ozdoby w kształcie tych owoców zwisające z gałęzi choinek. W samym sercu Strasburga, gdzie stawia się największą we Francji choinkę, nigdy nie brakuje jabłek.

 

Finlandia - ozdoby ze słomy

Osoby obchodzące Boże Narodzenie w Finlandii mogą spodziewać się prostych, choinkowych ozdób i stonowanej, minimalistycznej palety kolorów. Tradycyjne słomiane karuzele zwane himmeli umieszcza się na gałązkach, natomiast misternie wykonane himmelisy wiesza się jak żyrandole nad świątecznym stołem.

 

Grecja - statek i choinka

Grecja, znajdując się w zasięgu kultury bizantyjskiej, dość późno przyjęła zwyczaj ubierania choinek. Tradycyjnie bowiem, szczególnie na Krecie, główną dekoracją była karavaki, czyli drewniana łódka przyozdobiona światełkami. Obecnie zwyczaj ten jest ciągle żywy, więc Grecy mają najczęściej w domach obie ozdoby. Statek to dość przejrzysty symbol w kraju, tak mocno związanym z morzem i trudno odnaleźć w nim nawiązanie religijne do Bożego Narodzenia. Rekompensuje to zielona, znana nam choinka.

 

Holandia - ciastka

Holenderski Święty Mikołaj (zwany Sinterklass) przypływa łodzią z Hiszpanii na początku grudnia z prezentami na rozpoczęcie sezonu świątecznego. Na jego przywitanie w domach piecze się całe blachy tradycyjnych ciasteczek, które później, nawleczone na nitkę, wieszane są na gałęziach choinek.

 

Indie - drzewa mango

W Indiach trudno byłoby znaleźć drzewo iglaste, ale brak sosny nie psuje Świąt Bożego Narodzenia. Zamiast niej Hindusi często ozdabiają drzewa mango lub bananowce, których gałęzie nakrywają płaszczem białej wełny imitującej śnieg. Inne dekoracje są bardzo kolorowe, składają się z barwnych gwiazd i innych wykonanych własnoręcznie ozdób.

 

Meksyk - Noc Rzodkiewek

Rzeźbienie rzodkiewek na Boże Narodzenie jest modne w meksykańskim mieście Oaxaca. Każdego roku 23 grudnia w mieście tym odbywa się duży jarmark bożonarodzeniowy, na którym rzeźbiarze sprzedają swoje dzieła. Już dawno rolnicy z tego regionu zauważyli popularność rzeźb i zaczęli tworzyć własne misterne figurki z rzodkiewek. W 1897 roku ówczesny burmistrz oficjalnie ogłosił tę datę jako La Noche de Rábanos (Nocą rzodkiewek). Rzeźby przedstawiają szopki, motywy Majów i lokalną przyrodę.

 

Niemcy - ogórki i świece

Wiele niemieckich świątecznych dekoracji wywodzi się z tamtejszej tradycji jarmarków bożonarodzeniowych, dziadków do orzechów i kalendarzy adwentowych. Na początku na choinkach często umieszczano prawdziwe świece, których delikatny płomień emitował magiczny, świąteczny blask. Chociaż nikt nie zna jego pochodzenia, wieszanie ozdób z marynaty jest typowo niemieckim zwyczajem. Podobno osoba, która jako pierwsza znajdzie marynowany ogórek, będzie miała szczęście w nowym roku.

 

Norwegia - słoma i drewno

Współcześnie choinki w krajach skandynawskich ubierane są w ozdoby inne niż popularne u nas bombki. Często preferuje się figurki zwierząt lub miniaturowe zabawki. Ponadto duża świadomość ekologiczna tamtejszego społeczeństwa sprawia, że raczej nie są wykorzystywane dekoracje z plastiku. Zamiast nich na choinkach, najczęściej ustawianych na podwórkach, zobaczyć możemy ozdoby ze słomy i drewna.

 

Polska - łańcuchy i nieśmiertelne bombki

Wszyscy dobrze wiemy, że nasza choinka musi być ubrana w kolorowe, srebrne lub złote łańcuchy i moc wspaniałych bombek. Szczególne miejsce zajmują tu świecidełka malowane ręcznie, a także - w ostatnich latach - wspaniałe bombki personalizowane, z imionami członków rodziny oraz dedykacją.

 

Ukraina - pająki i pajęczyny

Ukraińska baśń ludowa „Legenda o świątecznym pająku” opowiada historię rodziny, której nie było stać na udekorowanie choinki. Ze smutkiem poszli spać w Wigilię, a następnego dnia obudzili się przy drzewie pokrytym pajęczynami, które pięknie lśniły w porannym świetle. Dzięki tej bajce na całej Ukrainie dekoruje się drzewka kryształowymi pająkami i pajęczynami, które kojarzą się tam ze szczęściem.

 

Stany Zjednoczone - girlandy z popcornu

Choć nie tak powszechnie jak kiedyś, wielu Amerykanów ozdabia swoje drzewka bożonarodzeniowe sznurkami girland z popcornu. To pamiątka po czasach kryzysu i potrzeby oszczędzania nawet na choinkowych ozdobach.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl