Jemioła - magia w Boże Narodzenie 0

Jemioła to obowiązkowy element świątecznej dekoracji domu obok choinki, ubranej w bombki mieniące się kolorowo z nieodłącznym złotym łańcuchem. Wieszany u sufitu pęk jemioły ma zapewnić nam pomyślność i odpędzać złe moce. To jeden z najważniejszych symboli dekorujących nasze domy w Boże Narodzenie.

Moc jemioły

Od najdawniejszych czasów jemioła była jedną z najbardziej magicznych, tajemniczych i świętych roślin europejskiego folkloru. Uważano, że daje życie i płodność oraz ochrania przed truciznami. Jemiołę z dębu szczególnie cenili celtyccy druidzi. 

Zbierano ją zarówno podczas przesilenia letniego, jak i zimowego. Zwyczaj używania jemioły do ozdabiania domów na Boże Narodzenie pochodzi zatem z tradycji pogan zamieszkujących Europę. W średniowieczu i w późniejszych okresach zawieszano pod sufitami gałązki jemioły, aby odpędzić złe duchy. Umieszczano je też nad drzwiami domów i stajni, aby zapobiec wejściu czarownic. 

Legenda o jemiole

W kulturze europejskiej jemioła występuje w wielu przekazach. W mitologii nordyckiej była świętą rośliną Friggi, bogini miłości, żony Odyna i matki Baldera, boga letniego słońca. Balder śnił o tym, że umiera. Bardzo to zaniepokoiło Friggę, gdyż śmierć syna przepowiadała koniec życia na ziemi. Uczyniła wszystko, by zabezpieczyć go przed niebezpieczeństwem, mimo to Loki, bóg zła, zrobił grot strzały z jemioły i zabił chłopca. Niebo zbladło i wszystkie rośliny na ziemi opłakiwały boga słońca. Na nic zdały się ich starania, by przywrócić mu życie. Dopiero płacz matki sprawił, że Baldar wrócił z zaświatów. Podobno łzy, które Frigga wylała, zamieniły się w białe jagody jemioły. Bogini stała pod drzewem, na którym rosła roślina i z radością całowała wszystkich, którzy przechodzili opodal. Od tego czasu wierzono, że ktokolwiek znajdzie się pod skromną jemiołą, jest chroniony przed wszelkim złem.

Całowanie pod jemiołą

Całowanie pod jemiołą kojarzone jest z rzymskim świętem Saturnaliów i innymi starożytnymi obrzędami. W Skandynawii jemioła była uważana za roślinę pokoju, pod którą wrogowie mogli ogłosić rozejm, a skłóceni małżonkowie odzyskać spokój.

Całowanie się pod jemiołą stało się bardzo popularne w XVIII i XIX wieku w Anglii. Na jemiole wieszano bombki ręcznie malowane, udekorowano ozdobami świątecznymi i całowano się pod nią. Po każdym pocałunku należało zerwać jeden owoc i robiono to dopóty, dopóki jemiołowy krzew nie został pozbawiony białych kuleczek. W purytańskiej Anglii takie pocałunki były nie lada gratką!

W Polsce Boże Narodzenie stanowiło czas, gdy dziewczyna stojąca pod gałązkami jemioły, na których zawieszono kolorowe wstążki i mieniące się bombki choinkowe, nie mogła odmówić pocałunku. Wierzono, że jeśli nikt jej nie pocałuje w następnym roku nie wyjdzie za mąż.

Nawet jeśli dawno zapomniano o jego pogańskim pochodzeniu, zwyczaj wymiany pocałunków pod jemiołą wciąż można spotkać u nas i w wielu krajach Europy, a także w Kanadzie. Jeśli całowała się zakochana para, interpretowano to jako obietnica małżeństwa, a także przepowiednia szczęścia i długiego życia. We Francji zwyczaj związany z jemiołą jest zarezerwowany na Nowy Rok.

Jemioła w Boże Narodzenie

Jemioła zawieszona nad stołem, na której bombki choinkowe podkreślają świąteczny nastrój, ma przynosić biesiadnikom szczęście oraz sprawić, że wszyscy będą cieszyć się przez cały nadchodzący rok zdrowiem i dostatkiem. Składane pod jemiołą życzenia powinny płynąć ze szczerego serca, gdyż tylko wówczas się spełnią. To również doskonałe miejsce, by wyciągnąć na zgodę rękę do osoby, z którą jesteście zwaśnieni. Pokój na pewno będzie trwały.

Jemioła powieszona nad drzwiami wejściowymi zapewnia ochronę przed wtargnięciem do domu złych mocy w postaci niedostatku i chorób. Przez te drzwi nie będzie mógł też wejść człowiek, który ma zamiar nam zaszkodzić. Jemioła jest symbolem bezpieczeństwa i obroni dom nawet przed złodziejami.

Powieszenie zielonego krzewu, na którym umieszczono kolorowe wstążki i bombki choinkowe nad kominkiem albo nad okapem kuchennym zapobiegnie w Boże Narodzenie pożarowi i uderzeniom pioruna.

Bombki choinkowe i jemioła

Ponieważ jemioła jest niebanalną rośliną, której nie da się pomylić z żadną inną, znalazła wszechstronne zastosowanie w sztuce dekoracyjnej. To piękna ozdoba szczególnie w Boże Narodzenie, z którym jest ściśle powiązana i kojarzona. Doskonale nadaje się do tworzenia wszelakich stroików oraz wieńców, szczególnie wtedy, gdy towarzyszą jej kolorowe świecidełka i bombki choinkowe. Z powodzeniem można ją zarówno postawić, jak i powiesić oraz udekorować niczym choinkę. Na krzewie jemioły znakomicie prezentują się ozdobne tasiemki i łańcuchy, a przede wszystkim bombki ręcznie malowane. Na szczególną uwagę zasługują bombki ręcznie malowane w kształcie serc. Powieszenie ich nawiązuje do "matrymonialnej" mocy rośliny.

***

Sklep bombeczka.pl posiada bombki choinkowe w szerokim asortymencie, również bombki personalizowane z imieniem lub dedykacją. Wykonane są ze szkła i ręcznie dekorowane. Bombki personalizowane i inne bombki choinkowe prześlemy w dobrze zabezpieczone w eleganckim, świątecznym opakowaniu. Zapraszamy!

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl