Prezenty na Boże Narodzenie 0

Rozpowszechnione przekonanie, że dawanie prezentów jest ważniejsze i bardziej satysfakcjonujące niż ich otrzymywanie, wydaje się być prawdziwe. Ale czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, dlaczego właśnie w Boże Narodzenie, gdy dom rozświetlają lampki świąteczne, a bombki choinkowe mienią się na pięknie przystrojonym drzewku, zwyczaj ten jest dla wszystkich tak ważny? Przyjrzyjmy się zwyczajowi dawania prezentów i dowiedzmy się, dlaczego Boże Narodzenie nie może się bez nich odbyć.

Prezenty jako interakcja społeczna

Dlaczego wręczamy prezenty? Prostą odpowiedzią na to pytanie byłoby stwierdzenie: chcemy zakomunikować osobie obdarowanej, że o niej myślimy i doceniamy wzajemne kontakty. Praktyka daru i wzajemności jest od dawna przejawianą ludzką interakcją społeczną, która występuje na całym świecie. Dawanie i otrzymywanie prezentów to szansa na wzmocnienie więzi społecznych oraz sprawienie przyjemności komuś bliskiemu i ważnemu.

Prezenty na Boże Narodzenie

Patrząc wstecz na całą historię ludzkości niektórzy powiedzieliby, że wymienianie się upominkami w Boże Narodzenie jest tradycją zapoczątkowaną przez trzech mędrców, którzy przynieśli Dzieciątku Jezus kadzidło, złoto i mirrę. Inni wskazaliby na Świętego Mikołaja, jako pomysłodawcę tego obyczaju, który pod postacią żyjącego w IV w. n.e. biskupa całą swoją schedę po rodzicach rozdał w anonimowy sposób potrzebującym. Kiedy szlachetny ten człowiek zmarł pomysł dawania prezentów w Boże Narodzenie przejął Święty Mikołaj i przez to stał się najpopularniejszą świąteczną postacią w Europie, Australii, Stanach Zjednoczonych, w Ameryce Południowej, a nawet w Azji. 

Wraz z globalizacją końca XX wieku, Święty Mikołaj i jego prezenty zagościły w wielu społeczeństwach, które wcześniej nie postrzegały 25 grudnia jako święta lub szczególnego wydarzenia. W krajach, w których chrześcijaństwo prawie nie istnieje, tak jak nie istnieje zapotrzebowanie na bombki choinkowe i inne świąteczne świecidełka w Boże Narodzenie, powszechne jest oglądanie historii o Świętym Mikołaju i wymiana prezentów. Na przykład w Japonii, w której mniej niż 1% populacji identyfikuje się jako chrześcijanie, a większość dzieci nie widziało nigdy choinki ani nie wie, jak wyglądają bombki choinkowe, Boże Narodzenie traktuje się jako święto czysto komercyjne, podczas którego masowe wręczanie prezentów obchodzi się bez żadnego odniesienia do religii.

Tradycja dawania prezentów istniała długo przed powstaniem chrześcijaństwa. Wywodzi się ze świąt starożytnych Rzymian - Saturnaliów, w czasie których składano podziękowania za hojność boga Saturna, władającego wszystkim, co wiązało się z plonami. Uroczystości odbywały się od 17 do 23 grudnia i czczono je ofiarami oraz publicznymi ucztami. W czasie obchodów likwidowano pozycje społeczne, niewolnicy byli uważani za równych swoim panom i panowała pełna wolność słowa.

Dlaczego w Boże Narodzenie kładziemy prezenty pod choinkę?

To stosunkowo nowy obyczaj świąteczny. W Europie choinki nie były w domach powszechne, dopóki ta niemiecka tradycja nie została przyjęta przez królową Wiktorię w 1840 roku i stała się bardzo popularna na całym kontynencie. Również w Niemczech ruszyła produkcja świątecznych świecidełek ze szkła, których najważniejszymi przedstawicielami były bombki choinkowe. Od tego czasu wstawiano drzewka do domów i bogato je dekorowano. Początkowo zawieszano skarpety na upominki tam, gdzie bombki ręcznie malowane - na gałęziach choinki. Z czasem stawały się one coraz cięższe, więc dla wygody zaczęto je kłaść pod drzewkiem. Są jednak kraje, w których zwyczaj ten nie przyjął się - na przykład we Francji dzieci wystawiają buty, aby Mikołaj wypełnił je łakociami.

Kiedy otwieramy prezenty?

W Boże Narodzenie wręczanie prezentów przypada na pięć różnych dat, w zależności od zwyczajów panujących w różnych krajach. Prezenty otwiera się 24 grudnia (Wigilia), 25 grudnia (Boże Narodzenie), 1 stycznia (Nowy Rok) lub 6 stycznia (Święto Trzech Króli). Jest jeszcze dodatkowa okazja na dawane upominków - mikołajki (6 grudnia), które są popularne na całym świecie.

W wielu krajach europejskich, takich jak Austria, Bułgaria, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Niemcy, Węgry, Słowacja, Islandia, Łotwa, Litwa, Luksemburg, Norwegia, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowenia, Szwecja, Szwajcaria oraz

w Ameryce Południowej, prezenty wręcza się w Wigilię.

W Stanach Zjednoczonych i w Wielkiej Brytanii dniem pracy Świętego Mikołaja jest pierwszy dzień Świąt, z kolei w Grecji i w Rosji prezenty daje się w Nowy Rok. Dopiero sześć dni później, w Święto Trzech Króli, grzeczne włoskie dzieci otrzymują stosy słodyczy, a niegrzeczne - czarny węgiel.

 

Co znajduje pod choinką statystyczny Polak?

Organizacje handlowe od lat prowadzą badania związane z trendami zakupowymi w okresie poprzedzającym Boże Narodzenie. Na ich podstawie stworzyliśmy listę najczęściej kupowanych na prezenty artykułów:

  1. Książki - od lat królują w rankingach bez względu na wiek obdarowanego.
  2. Kosmetyki i perfumy - modne zapachy, kosmetyki do pielęgnacji ciała, zestawy do kąpieli, a także preparaty ekologiczne i organiczne.
  3. Słodycze - wśród nich również wypieki z rzemieślniczych piekarni.
  4. Biżuteria i zegarki - klasyczny prezent zarówno dla pań, jak i panów. W grę wchodzą zarówno drogocenne ozdoby, jak i te z niższej cenowo półki.
  5. Płyty CD lub inne nośniki - z muzyką ulubionych wykonawców cieszą się niesłabnącą popularnością wśród wszystkich pokoleń.
  6. Ubrania - doskonała niespodzianka, o ile potrafimy trafić w gust i rozmiary obdarowywanej osoby.
  7. Gry - dla małych i dużych. Do tego rozrywkowego grona możemy zaliczyć zarówno modne planszówki, jak i gry video.
  8. Pieniądze - “bezpieczny prezent”, który wciąż jest jednym z najczęściej wybieranych rozwiązań.
  9. Akcesoria i gadżety - najnowsze gadżety elektroniczne lub praktyczne dodatki do codziennego użytku.
  10. Produkty zdrowotne - suplementy diety, karnety na fitness, sprzęt sportowy lub vouchery na zabiegi relaksujące.

Propozycja na prezent - bombki personalizowane

Składając wizytę w okresie świątecznym, często stajemy przed problemem wyboru odpowiedniego upominku. Aby ułatwić to zadanie, sklep bombeczka.pl oferuje piękne bombki ręcznie malowane jako oryginalny prezent świąteczny. Wręczone w eleganckim pudełku bombki choinkowe na pewno zachwycą gospodarzy.

Doskonałym pomysłem są również bombki personalizowane z imieniem osoby obdarowywanej lub odpowiednią dedykacją. Dzięki temu nasza bombka stanie się oryginalnym dowodem pamięci o bliskiej osobie wiszącym na świątecznej choince.

Bombki personalizowane, bombki ręcznie malowane i bombki choinkowe w zestawach prezentowych dostarczamy w eleganckim pudełku wypełnionym białym sizalem. Na jego wieczku znajduje się nasze logo i kokarda w kolorze dopasowanym do zawartości opakowania. Bombki personalizowane i bombki ręcznie malowane stanowią ładny i elegancko zapakowany upominek gotowy do wręczenia ważnej dla nas osobie.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl