Świąteczna symbolika kolorów 0

W sklepie bombeczka.pl oferujemy bogato zdobione bombki w różnych kolorach. Niektóre z barw mają szczególny, symboliczny wydźwięk w kontekście Świąt Bożego Narodzenia. W artykule zapoznamy Was ze znaczeniem najważniejszych kolorów i wskażemy przykłady ich zastosowania w naszym sklepie.

Czerwień

Czerwień to najważniejsza barwa spośród wszystkich kojarzących się ze Świętami Bożego Narodzenia. Króluje na choinkowych ozdobach i innych dekoracjach w okresie świąt. Zdobi gwiazdę betlejemską, stół świąteczny, a nawet tradycyjny strój świętego Mikołaja.

Według dawnych wierzeń czerwień była kolorem dobrych sił, chroniących przed złymi urokami. W chrześcijaństwie natomiast symbolizuje miłość Boga do człowieka i kolor krwi Chrystusa poświęcającego swoje życie na krzyżu. Niektóre odcienie czerwieni, jak na przykład szkarłat i purpura, są zarezerwowanymi dla królów symbolami władzy. Podobnie w kościele katolickim - czerwień jest barwą wyłącznie dla kardynałów.

Czerwień ma mnóstwo znaczeń, często zupełnie przeciwnych, ale niemal we wszystkich kulturach wiąże się z pojęciem życiowych sił, ogniem, wojną, krwią, namiętnością i płodnością. Jest to barwa pełna ciepła i energii, która będzie bardzo wyrazistym akcentem w Twoim domu. W zestawieniu ze złotem doda wnętrzom wrażenia przepychu i bogactwa. Jeśli chcesz ją trochę stonować, wzbogać świąteczne dekoracje odrobiną bieli.

Bombki czerwone:

Biel

Kolor biały to synonim czystości i niewinności, a także duchowej odnowy. W symbolice chrześcijańskiej jest barwą chwały, dlatego w białych szatach przedstawiani są aniołowie, święci oraz Chrystus podczas przemienienia na górze Tabor. Podobny wydźwięk posiadają białe szaty liturgiczne, których barwa symbolizuje światło, czystość, radość i świąteczny nastrój. Są noszone przez kapłanów w czasie największych świąt, w tym właśnie Bożego Narodzenia.

Biel kojarzy się nam wszystkim ze scenerią polskich świąt: śniegiem, zimą, bożonarodzeniową szopką. To także barwa światła, które ma sporo symbolicznych znaczeń w kontekście Bożego Narodzenia. Szczególną rolę odgrywa zwłaszcza w kulturze skandynawskiej - oszczędnie przybrana choinka w bieli, proste dekoracje z papieru i ciepłe, białe światełka są kwintesencją świąt w stylu skandynawskim.

Biel można połączyć właściwie z każdym kolorem. Najbardziej odświętnie wygląda w towarzystwie złota lub srebra.

Bombki białe:

Zieleń

Zieleń to kolor życia, harmonii i uzdrowienia, oznacza bliskość z naturą. To także symbol młodości i witalności oraz odrodzenia podobnego do wiosennych oznak budzącej się przyrody. Zieleń jest także określana jako kolor nadziei. To barwa ważna nie tylko w chrześcijaństwie (zielone są m.in. szaty liturgiczne kapłanów noszone w niedziele i dni powszednie w ciągu roku), ale również w islamie – znajduje się na flagach wielu muzułmańskich krajów. Zieleń nieodłącznie kojarzy się ze świętami Bożego Narodzenia – głównie za sprawą choinki. W wielu kulturach drzewo (zwłaszcza iglaste) jest uważane za symbol życia i odradzania się, trwania i płodności. Zielony kolor oznacza też spokój i harmonię. Przeprowadzone badania wpływu kolorów na ludzką psychikę wykazują, że zieleń ma kojący wpływ na układ nerwowy i działa relaksacyjnie.

Bombki zielone:

Złoto

Złoto posiada bardzo szeroką symbolikę. To kolor słońca i światła, utożsamiany także z niebem - stąd pozłacane dachy pałaców i świątyń oraz otoczenie świętych obrazów. Złoto oznacza splendor rajskiej światłości, duchowego pierwiastka i przymiotów Boga, m.in. boskiej mocy i mądrości. Jest trwałym i szlachetnym kruszcem, symbolizuje więc nieśmiertelność, doskonałość i wieczność. Złoty kolor to także dobrobyt i bogactwo. Podkreśla nadzwyczajność święta, jakim jest Boże Narodzenie. Ubrana w tym kolorze choinka przypadnie do gustu wszystkim, którzy lubią ciepło i świąteczny przepych. Sprawdzi się we wnętrzach w stylu klasycznym lub glamour. Złote akcenty dodadzą też blasku aranżacjom skandynawskim – wystarczy wybrać jego matowe warianty, np. stare złoto, miedź lub mosiądz.

Bombki złote:

 

***

Wszystkie bombki możecie zamówić w formie spersonalizowanej. Umieścimy na nich imię obradowanej osoby lub wybraną przez Was dedykację.

Serdecznie zapraszamy do naszego sklepu!

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl