Ozdoby choinkowe na świecie 0

W Polsce najbardziej popularną ozdobą świątecznego drzewka są bez wątpienia bombki choinkowe. Jednak w różnych częściach świata istnieją tradycje wieszania na zielonych gałązkach również innych ozdobnych przedmiotów. W tym artykule zapoznamy Was z najciekawszymi zwyczajami dotyczącymi ubierania bożonarodzeniowych choinek.

FRANCJA:

Czerwone jabłka

Wieki temu we Francji do dekoracji choinek używano prawdziwych owoców. Ze zwyczaju tego rezygnowano po sezonie nieurodzaju i wieszano wówczas szklane artefakty. Bombki choinkowe i ozdoby z czerwonych jabłek są do dnia dzisiejszego widywane na francuskich drzewkach, gdyż utożsamia się je z symboliką biblijnego Ogrodu Eden.

NIEMCY:

Prawdziwe świece

Wiele polskich tradycji bożonarodzeniowych wywodzi się z Niemiec. Jedną z nich są świece oświetlające bożonarodzeniowe drzewko. Legenda głosi, że pierwszy zastosował je w XVI wieku protestancki reformator Marcin Luter, który w ten sposób chciał osiągnąć efekt gwiaździstego nieba w noc wigilijną. Bombki choinkowe i inne świecidełka oświetlone przy pomocy świec woskowych prezentują się bardzo pięknie. Jednak z powodu częstych pożarów choinek i wskutek szerokiego wprowadzenia znacznie bezpieczniejszych lampek elektrycznych, zwyczaj stosowania świec woskowych zachował się tylko w ograniczonym zakresie w niektórych niemieckich landach.

UKRAINA:

Pająki i błyszczące pajęczyny

W krajach Zachodu pająki kojarzą się z Halloween i w żaden sposób nie są związane z symboliką świąteczną. Jedynie na Ukrainie błyszczących pajęczyn tradycyjnie używa się jako ozdób choinkowych. Według znanej opowieści ludowej, pajęczyny w świąteczny poranek mogą zmienić się w złoto, a więc nie mają negatywnego znaczenia, lecz kojarzone są z dostatkiem i szczęściem.

USA:

Popcorn na sznurku

Bardzo popularne w latach 50. i 60. łańcuchy wykonane z nawleczonego na sznurek popcornu są w wielu amerykańskich rodzinach popularne do dnia dzisiejszego. Bardzo atrakcyjnie wyglądają kolorowe bombki choinkowe na tle białego łańcuszka. Ale nie tylko względy estetyczne kierowały Amerykanami, gdy decydowali się w okresie świąt na popcorn. Powód był bardziej praktyczny i humanitarny. Chodziło bowiem o choinki stojące przed domem, które - dekorowane łańcuchami z popularnej przekąski - stawały się rodzajem karmnika dla głodujących zimą ptaków.

AUSTRALIA:

Ozdoby z muszli

Święta Bożego Narodzenia w Australii zdecydowanie nie są śnieżne, a wprost przeciwnie - bardzo ciepłe i słoneczne. Nic więc dziwnego, że ozdoby choinkowe związane są tam z latem. Na drzewkach zobaczymy nie tylko tradycyjne lamele, łańcuchy i bombki choinkowe, ale również błyszczące muszle w wielu odmianach.

FINLANDIA:

Słomkowe himmeli

W Finlandii tradycją dekorowania choinki jest używanie geometrycznych ozdóbek wykonanych z żytnich słomek zwanych himmeli. Pierwotnie wieszano je nad stołami w Boże Narodzenie i pozostawały tam aż do przesilenia letniego, ponieważ wierzono, że gwarantują obfite zbiory. Obecnie przede wszystkim zdobią one choinki skutecznie współzawodnicząc ze szklanymi bombkami.

DANIA:

Domowe papierowe serca

Julehjerte, czyli duńskie serca, powstają przez plisowanie i splatanie czerwonych oraz białych papierowych pasków. Serca napełnia się orzechami lub słodyczami i wiesza na choince. Mówi się, że Hans Christian Andersen stworzył najstarsze papierowe serce, które dotrwało do dnia dzisiejszego. Zobaczyć je można w muzeum poświęconym pisarzowi w mieście Odense.

SZWECJA:

Girlandy flag narodowych

Patriotyzm i duma ze swojego kraju sprawia, że na szwedzkich drzewkach bombki choinkowe zdobione są wizerunkiem flagi narodowej. Nierzadko wiesza się też girlandy z tymi maleńkimi symbolami.

ISLANDIA:

Dekoracje Yule Lads

W islandzkich bajkowych przekazach trzynastu trolli odwiedza z prezentami dzieci w czasie trzynastu dni przed Bożym Narodzeniem. Dzieci kładą but przy oknie sypialni, a Yule Lad zostawia prezent, taki jak słodycze i drobne upominki. Jeśli jednak dziecko było w ciągu mijającego roku niegrzeczne, może otrzymać tylko gnijące ziemniaki. Bombki choinkowe i figurki przedstawiające te kultowe postacie są obecnie najczęściej wieszane na drzewkach w całej Islandii.

NORWEGIA:

Postać ludowa Nisse

Nisse to mitologiczne istoty występujące w skandynawskim folklorze. Są znane z posiadania długich białych bród i dużych spiczastych kapeluszy. Nisse żyją na starych strychach i w opuszczonych stajniach. Mówi się, że w Boże Narodzenie przynoszą prezenty grzecznym dzieciom, które zachowywały się jak należy przez cały rok. Bombki choinkowe i figurki z Nisse są najpopularniejszymi ozdobami wieszanymi na norweskich drzewkach bożonarodzeniowych.

HOLANDIA:

Ciastka Kerstkransjes

Boże Narodzenie i smaczne jedzenie idą w parze, zwłaszcza w Holandii, gdzie na choinkach wiesza się ciasteczka w kształcie wieńców bożonarodzeniowych, zwanych kerstkransjes.

JAPONIA:

Ptaki origami

Ponieważ w Japonii Boże Narodzenie nie jest tak naprawdę obchodzone, ci, którzy to robią, nie mieli wielkiego wyboru w kwestii ozdób. Jeżeli bombki choinkowe są nieosiągalne zastępują je piękne, kolorowe ptaki origami.

***

Sklep bombeczka.pl posiada bombki choinkowe w szerokim asortymencie. Wykonane są ze szkła i ręcznie dekorowane. Bombki prześlemy do Was dobrze zabezpieczone w eleganckim, świątecznym opakowaniu. Zapraszamy do sklepu!

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl